Agnostisizme Eleştiri: Duvar Yazısı Tezi

  • mısır 8
  • 2322d559398e29dc703ed585fa74ae73--cave-drawings-lascaux

Agnostisizm bir velvele ürünüdür. Peki neden?

Binlerce yıl önceden kalma bir duvar yazısı bulundu diyelim. Duvarda düzenli bir şekilde yanyana yerleştirilmiş harfler olduğu gibi, av halinde olan insan figürleri var.

Teist, ateist veya agnostik, hiç fark etmez. Bu görüntüyü gören kişinin ilk düşüneceği şey “hangi uygarlığa ait, acaba yılı nedir?” gibi sorulardır.

Peki birisi size gelip şöyle desin:

“Bu duvar yazısı incelenemez! çünkü bunu insanlar kazımadılar. Bunu tarihe ekleyemezsiniz! Bu görüntüler ancak binlerce hatta onbinlerce yıldır kaya aşınması, rüzgar ve sel gibi sebeplerden ibarettir! Bunu çizenleri çizerken gördünüz mü? Bunu tartabilecek bilim gücünüz yok! demek ki bunu çizen biri yok! eğer bunu tarihe insan eliyle yapıldığı şekilde kaydederseniz, bilim suçu işlersiniz!”

O an bir daha duvara bakarsınız. zira duvardaki oyuntular kesinlikle “bilinç” kokmaktadır. Arkada rüzgar veya sel değil, ciddi bir “akıl ve beceri” var.

İşte, eğer burada “evet şüphe var, bence de tarihe eklenemez” derseniz, o adamdan bir tık aşağıda olmakla birlikte ciddi olarak “saçmalıyor” olursunuz.

Bu misalde anlatılan adam, ateisttir.

Bu sözler yüzünden şüpheye düşen kişi de, agnostiktir.

Bir bilginin şüphe edilebilir olması için, onun çok sağlam bir bilimsel ve akli dayanağa dayanması gerekmektedir. Fakat bu duvar yazısı için böyle bir şey söylenemez.

İçinde bulunduğumuz milyarlarca ışık yılı genişliğindeki evrenin sistem ve düzeni de, bu duvar yazısından kat be kat komplikedir. Aynı şekilde sizler duvardaki düzenli bir şekilde avlanan insan resimlerinin bile kendi kendine olamayacağına inanıyorken, etli, kanlı ve canlı, düşünce yetisine sahip insanlar için olabilite görüyorsunuz. İşte bu doğru görüşten sapmak anlamına gelir.

Evet, bir bilginin şüphe edilir olması için, onun çok güçlü bilimsel ve akli dayanağa sahip olması gerekir. Ateistlerin ise evrende hiçbir şekilde tesadüfün yaratımı, kendi kendine oluşan canlı, yokluktan çıkabilen madde ve enerji gibi bilimsel ispatı şöyle dursun en ufak bir mantıksal delilleri bile yoktur.

Dolayısıyla, ateizm velvelesine kapılarak, gerçek bir bilgiden şüphe etmek doğru bir tavır değildir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir