Allah Kaldıramayacağı Bir Taş Yaratabilir Mi?

Felsefe hakkında hiçbir bilgisi olmayan ateist sorularından biri. Buna göre eğer “evet” cevabını verirsek, “tanrıdan büyük bir taş olabilir” demiş olacağız; eğer “hayır” cevabını verirsek, “tanrının gücü yetmediği bir şey vardır” demiş olacağız.

Bu noktada güya, “tanrı fikri”ni alt etmiş olacaklar!

Oysa bu soru, mantık konusunda problemli sorudur.

Bunu anlamak için ise soruyu açmamız gerekiyor:

“Allah kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi?”

“Allah” kelimesi açılımı: her şeye gücü yeten zat

Sorunun gerçek hali: (her şeye gücü yeten zat) + (kaldıramayacağı taş)ı yaratabilir mi?

Cevap: Soru kendi içinde tutarsız olduğu için cevabı yoktur. Tıpkı “ayni anda hem evli hem bekar olan kişi tatile çıkar mı?”, “üzerinde siyah renk bulunmayan siyah top yerde yuvarlanabilir mi?” gibi, “tutarsız” olduğundan ötürü cevabı da verilmeyen felsefi sorular grubuna girer.

Yani, sorun cevapta değil, sorunun kendi içinde “tutarsız” ve sahibinin “zekasız” olmasından ileri gelir. Nitekim toplum içinde “aynı anda hem siyah hem siyah olmayan top var olur mu” diyen kişinin akli yetilerinden şüphe edilir.

Descartes gibi filozoflar ise bu tip sorulara şöyle cevap verir: Yaratıcı evrendeki bütün fizik ve matematik kuralları yaratan olduğundan, “iki zıtlığın aynı anda olmaması “ adlı kendi koyduğu evren kanununu da delip, “hem bu taşı yaratır, hem de bu taşı kaldırır” demiştir.

Alıntıdır. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. umut dedi ki:

  Ekşi’de yazar değilim ancak yazılarınızı büyük bir memnuniyetle okuyorum.Yazar olmadığımdan dolayı çıkmayan sesim oluyorsunuz kendi adıma çok teşekkür ederim Allah razı olsun diyorum.Sevgiler, saygılar.

 2. Rüstem Mehdi dedi ki:

  Bu soruya ilmi dilde özel olarak ne deniliyor bilmiyorum ama ben buna “kendini iptal eden soru” diyorum. Kendini iptal eden sorunun cevabı olmaz. Mesela “Bir insan kendi annesini doğurabilir mi?” sorusu da bu nevi sorulardandır. Çünki “anne” mahiyeti önceden olmak, “doğma” mahiyyeti de sonradan olma manası taşıdığı için soruyu oluşturan taraflar biribirini iptal ediyor. Aynı şeyi mevzubahis soru için de söyleyebiliriz.

 3. Uygar Aydemir dedi ki:

  Guzel bir cevap. Tebrikler. Siz kudret noktai nazarindan cevap vermissiniz. Benzer bir mantikla fakir hep hikmet noktasindan bakiyordu. Yani soru aslinda su: “istisnasiz her isi hikmetli ve bir maksat gozetilerek yapilmis olan zat maksatsiz hikmetsiz sirf benim keyfime istinaden bir is yapabilir mi?” Hikmet onun zatindadir. Zati sifati ondan ayri dusunulemez. Bir sey hem bir hem sifir olabilir mi diye sormus oluyorlar. Hatta daha guzeli soyle: Allah kuru su yaratabilir mi demis gibi oluyorlar. Yani cidden sacma bir soru.

 4. mehmet said dedi ki:

  senin küçük kardeşin senden kaç yaş büyük ?

 5. İnstagram Dr_ali.seriati dedi ki:

  Bu soru sorulamaz. “Eğer bir soru sorulabiliyorsa, cevaplanabilir de” (Wittgenstein).
  Eğer böyle bir soru soruyorsak, hem mantıksız düşünmüş oluruz hem de mantıksız bir cevap vermiş oluruz. Çünkü bir soru anlam bakımından mantıklı ve tutarlı değilse, o sorunun cevabı da anlam ve turtarlılık bakımından tutarlı olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir