Ateistlerin “Ben Karşılıksız İyilik Yapıyorum” Masalı

İddia: “Allah korkusu yüzünden kötülükten vazgeçmek erdem değildir.”

Cevap 1: “Erdem nedir?”

O halde binbir çeşit suçlara ceza hukuku belirleyen (ateist oranı yüksek olanlar da dahil) bütün ülkeler, insanları “erdemsiz” bir şeye çağırıyorlar.

Bu iddiayı ortaya koyan ateistin bir ülke kurduğu zaman hukuk kuralları belirleyip belirlemeyeceğini soracağız: cevabı (anarşist bir ütopyacı değilse) “evet” olacak.

Erdemli hareket, caydırıcı unsurun ortadan kalkması ile mümkün ise, neden caydırıcılık unsuru olan binlerce hukuk kuralına karşı ayaklanmıyor ve gece gündüz bunları eleştirmiyorsunuz?

Cevap 2: Bir insanı suçtan alıkoyan birçok sebep vardır. Bunlar ayıplanma korkusu, hukuki ceza alma korkusu, Yaratıcı tarafından cezalandırılma korkusu ve vicdan olabilir.

Size göre “vicdan” sebebiyle kötülükten vazgeçmek dışında hiçbir şey “erdemli” değilse, bu görüşünüzü doğrulayan unsur nedir?

O halde şunu vurgulayalım:

Vicdan doğuştan gelen, senin kazanamayacağın bir şeydir. Dolayısıyla bir fakir gördüğünde ona yardım etme kararın, ona merhamet ettiğinden ötürü oluyor.

Aslında o an sen, fakire yardım etmiyorsun; oluşmasında hiçbir etkin olmadığı vicdanını susturmaya çalışıyorsun.

Bunun delili de, fakir görmese idin durduk yere yardım kararı almayacak olmandı. Fakat görünce, elinde olmayan vicdanın tepki verdi ve bu vicdanını rahatlatmak için bu fiile girdin.

O halde sen, “vicdan”la bir şey yapsan dahi, “erdemli” olmuyorsun demektir. Çünkü karşılığında içinde duyduğun hüznü azaltmakla ödüllendirilmiş oluyorsun.

Bunun suçtan korkma çıkarı ile, vicdanı susturma çıkarı arasında farkı olmamış oluyor demektir.

Bunu da mutlak “karşılıksız” olarak nitelemek mümkün değildir.

– Kişinin kendi yaratıcısının yönergelerine uyması ile; kendisine toplum tarafından öğretilen etik değerlere veya yine Allah’ın yarattığı vicdanın yönlendirmelerine uyması arasında farklı bağlam kurulamaz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Ahmed Emin dedi ki:

    Hayir bir de iyi nedir guzel nedir sorusuna verecek cevaplari da yok onlarin. Cunku islamiyette bilindigi gibi hicbir eylem bizatihi iyi kotu vs olamaz. Allahin rizasinin ona taalluk etmesiyle o kiymeti alirlar. Yani o adam iyi diye niteledigi sey demek ki kendi keyfince bir iyi. Yani o kendi keyfinin iyi dedigini yapinca erdemli oluyor ben Allahin iyi dedigini yapinca erdemsiz oluyorum, bak sen, iste heveslerini olah edinenler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir