Ateizm Özgür İradeyi İnkar Ediyor!

 

Ateizm “bilinç”in ne olduğunu açıklayamayan felsefi görüştür.

Allah kullarına özgür irade vermesine rağmen, kader konusunda insanların öz seçim haklarının olmadığını iddia eden ateistler, kendi felsefi algılarının “özgür irade”yi yok ettiğinden tamamen habersiz bir haldeler.

Aynı durumlarda beni senden farklı karar vermeye iten sebep nedir? ikimiz de aynı organlara sahibiz, ikimiz de yemek yediğinde benzer miktarda mide asidi salgılıyoruz. İkimiz de üzülünce ağlıyor ve mutlu olunca gülüyoruz.

Neden seninle farklıyız?

Aramızdaki fark sadece genetik kodlardan mı ibaret?

Vurgumu açayım:

Bir ateist için bir insanı “eşsiz” kılan sadece iki şey var.

1) Genetik kodlar (ana babadan gelen, beyin kapasitemizi etkileyen biyolojik karakteristik)
2) Çevre etkisi (doğduktan sonra bize öğretilen kültür ve tecrübelerimiz)

Yani bir ateist için insan, akıllı cep telefonu kadar özellik taşıyor:

1) fiziksel özellik (metal kasa mi plastik kapak mi, ram ve ghz miktari)
2) çevre etkisi (telefon markasının bize yüklediği uygulamalar)

… Peki ya benim öz karar yeteneğimi veren, “bilinç” nerede?

Ben sadece öğrendiklerimi tekrarlayan, kendi benliği olmayan bir robot muyum?

Eğer öyleyse çok yakın genetik özelliğe sahip olan ikizlerin, aynı sosyal çevre ve kültüre büyümelerine rağmen bunca farklı kararları nereden çıkıyor?

Burada takılıp “hayır özgür irade beyinde gizli” diyerek hiçbir sağlam referans vermiyorlar. Ancak işin aslı farklı bir hal almaya başladı.

Artık evrimağacı gibi ünlü ateist temelli siteler bunu yavaştan savunmaya başladılar. Benlik kavramını inkar ediyor ve özgür iradeyi çeşitli -kendilerince- bilimsel yollarla iptal ediyorlar. Onlara göre beynimiz bir kararı aldıktan çok küçük bir süreçten sonra bu karardan haberdar oluyor. O halde kimsenin özgür iradesi yok, sadece bilinçaltı çöplüğünden elinde olmadan çıkan kararları var.

Konu şurada işleniyor:

http://www.evrimagaci.org/fotograf/73/3423

Sitenin kullandığı görsel de şöyle:

Dileyen olayın videosuna da bakabilir:

https://www.youtube.com/watch?v=b8m9xM0IS-c

Sinirbilimci Kreiman ne diyor bakalım:

‘Ben de çağlar boyunca sorula gelen şu sorunun yanıtı ile ilgiliyim: Kararlarımız gerçekten özgür mü? Bu konuda benim görüşüm biraz uç noktada: bence özgür iradenin özgür hiçbir yanı yok. En sonunda sadece fizik ve matematik kurallarına uyan nöronlar var. ‘Karar verdim’ demek istiyorsanız buyurun deyin; sonuçta bu kullandığımız bir dil. Ancak içeride makineyi yöneten bir tanrı yok, yalnızca tetiklenen nöronlar var.”

Onları bu fikre iten şey, elbette beynin her noktasını gözlemlediği halde “oto kontrol” sistemi bulamamasıydı! 1.5 kilo ağırlığında bir et parçasının, bunca farklı kararlar almasını anlamlandıramıyor ve böylece robot-insan görüşünü ortaya koyuyordu.

Söz gelimi eğer beyin bir makine ise, bu makineyi yöneten bir şeyler olmalıydı. Eğer böyle bir dinamik yoksa, beynin “özgür iradesi olmayan salt bir makine” olduğunu kabul etmenin önünde bir engel kalmıyordu!

Tabii, ateistler durur mu: “Evrimağacı sadece görüşlerden birini aktarıyor. tamam belki çoğu ateist bilim adamı böyle düşünebilir ama hepsi aynı fikirde değil.”

Bakalım diğer bilim adamları özgür iradeyi nasıl temellendiriyorlarmış?

“Özgürlük illa ki makineyi içeriden idare eden bir hayaleti gerektirmiyor; sinirsel devrelerimizin bize seçenekleri değerlendirme ve doğru olanı seçme yetisi verdiği gösterilebilirse hala özgür irademiz olduğundan söz edilebilir.”

Sorun böyle bir şeyin gösterilememesi ve özgür iradeyi olumlayan hiçbir sabit veri elde edilememesinde. Bu sebeple de evrimağacı bu tip “azınlık” görüşleri kısaca işleyip yazıyı etik kısmına bağlıyor:

“Hukuğu veya etik duygularımızı rahatlatmak için, bilimsel gerçeklerin zıt yönüne gidecek değiliz. ‘Suçluları yargılayamayacak mıyız?’ diye düşünerek bilimsel gerçekleri görmezden gelemeyiz. Dolayısıyla duygulara başvurarak, bilim çarpıtılamaz.”

Peki işin özü nedir? 

brain consciousness ile ilgili görsel sonucu

Materyalist bakış açısına göre, bu karar verme konusunda yarım saniyelik fark; bizim bir robot olduğumuzu; metafizik bakış açısına göre ise bu deney, “beynimizi yönlendiren, ruh, spirit ve öz benlik tarzı algı dışında maddesel veya madde dışı bir öz” olduğunu ispatlar.

Benlik = öz = ruh.  Adına her ne derseniz deyin ama sıradışı bir izaha ihtiyacımız var!

Kur’an bu konuya nasıl yaklaşıyor?
İlginç bir şekilde  “karar verme – mizaç – ruh” bağlantısı kurulduğunu görüyoruz:

“De ki: “Herkes mizaç ve haline göre iş yapar. Bu durumda kimin en doğru yolda olduğunu Rabbiniz daha iyi bilir.” İsra 85

Yani herkesin karar ve fiilleri, kendisine has; kendi mizacı doğrultusunda işlemektedir. Arkasından gelen ayete dikkat:

“Ey Muhammed! Sana ruhtan soru sorarlar…” İsra 86

Ruh ile, kişinin kendine has yönelim ve kararlarının olması arasında bağlantıyı net şekilde görüyorsunuzdur. Ayetin devamında da ruhun öz itibari ile insanların ilminin kapsamının dışında olacağı anlatılıyor.

– Evet, materyalizmin insanı “düşünen bir hayvan” olarak nitelendirmesinin ardından “kararlarını dahi kontrol etmeyen, kendi benliği olmayan” bir varlık haline getirmesi akla şu ayeti getiriyor.

“Allah’ı unutup da, Allah’ın onlara ‘kendi benliklerini unutturdukları” kimseler gibi olmayın.” Haşr 19

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. biryildizs dedi ki:

    Bu şarkı da özgürlük adı altında kontrolsüzlüğün tasmasını giymiş olanlara gelsin, tabi çağımız firavunları da durmayacaklar bu tasmayı ellerinde tutmak isteyecekler, bunu da en rağbet gören/gördürülen yolu “sözde bilim” ile delillendirmekten geri kalmayacaklardır.

  2. mehmet said dedi ki:

    bu meseleler artık ateistlerin ve ideolojilerinin iyice köşeye sıkıştığını göstermektedir.kendi akıllarınca bazı felsefecilerin(thomas hobbes) insan makinedir görüşünü zorlama yorumlarla, şekilden şekile giren bir bukalemun gibi savunmaları ciddi olarak kötü durumlarda olduklarını belli ediyor.mesele basit ALLAHI İNKAR EDİP yerini başka bir şey ile doldurulacağını sanmaları haşa sümme haşa. düşünün adamlar nöronlar elektrik sinyalleri üzerinden bu derece nasıl girdaptalar .ama makine olsa bile zaten bu makineye yapan olmalı çıkış yok yani.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir