Dinler, Eski İnsanlar Yıldırımlardan Korktuğu İçin Mi Ortaya Çıktı?

Din ile bilim, birbirini destekleyen, varlıkları birbirinin izahı olan iki kavramdır.

Bu noktada ateistlerin %90’ı tarafından dile getirilen, fakat bir o kadar da ucuz ve amatör bir argümanları var:

“Eski insanlar yıldırımın nasıl oluştuğunu bilmiyordu, bunu tanrıya bağlıyorlardı. şimdi ise yıldırımların nasıl oluştuğunu biliyoruz. Demek ki tanrı açıklamasına gerek yok.”

Gelin şimdi kendi argümanları ile, kendilerini vuralım.

1) Bu argümanın doğruluğunu kabul etmek için, “yıldırımların nasıl var olduğunu” değil; “yıldırımların hiçbir dış etki olmadan kendi kendine var olabildiklerini” ispatlamamız gerekirdi. böyle bir çalışma elbetteki yok.

2) “Yıldırımların hangi fizik kuralları doğrultusunda oluştuğunu” açıklamak, “bu fizik kurallarının bir akıl tarafından üretilmedikleri” anlamına gelmemektedir. Şimdi bunu Lennox tarafından verilmiş bir örnekle açıklayalım:

Elimizde son model üretim, tasarım harikası bir bisiklet var.

Bir ateist de, “bu bisikletin nasıl üretildiğini, üretim aşamasında hangi malzemeler kullanıldığını, bu malzemelerin hangi mekanik kurallarla bir araya getirildiğini” bize açıklıyor.

Bu açıklama “Demek ki bisiklet bu mekanik kurallarla kendi kendine var olmuş!” anlamına gelmemekle birlikte, aksine, “hmm, üreticisi baya zeki ve alanında başarılı bir mühendismiş.” dememizi sağlar.

Yani tek fark, 100 yıl önce yaşayan birinin bisikletin oluşumunu bizim kadar bilimsel dille anlayamaması fakat bunu direk mühendise bağlaması iken; bugün yaşayan birinin, “mühendis bunu şu yollarla üretmiş” diyebilme kapasitesidir.

Evet, yıldırımları yaratmış bir tasarımcı hala var.

Sadece bilim yoluyla o’nu daha iyi tanıyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir