Garajımdaki Ejder Tezine Karşı: Garajımdaki Usta!

 • space-2519837_960_720

Carl Sagan tarafından ortaya atılan “garajımdaki ejder” tezi, günümüz inkarcıları tarafından çokça kullanılmakta ve tanrının varlığı aleyhinde bir tez olarak görülmektedir.

Tez, özet olarak “garajımda bir ejderha olduğunu söylediğimde bana inanmıyorsan, aynısı bilimsel olarak kanıtlanamayan varlıklar için de olmalı” mesajına dayanıyor.

Fikrini daha geniş örnekle anlatan Sagan, kurduğu hikayede garajda bir ejderha olduğuna bakılmasına rağmen bunun hiçbir maddesel gerçeklikle kanıtlanamamasının; bilimsel şüpheci bakış ile diğer varlıklara da uygulanması gerektiği fikrinde. Elbette bu tez günümüzde, yaratıcının kendisini inkar için de kullanılıyor!

Hatta bu teze dayanarak, “unicornlara inanmıyorsan tanrıya nasıl inanıyorsun, supermanlere inanmıyorsan tanrıya inanmanın mantığı nedir” gibi felsefi derinlikten yoksun sorular sorulmaktadır.

Söz konusu yazı da önce bu tezin felsefi değerini inceleyecek, ardından da karşı bir tez kuracaktır.

Peki ya garajda bir ejderha olduğuna inanmamız ile yaratıcının var olduğuna inanmanın farkı nedir?

İki maddeyle açıklanacak kadar basit:

1) Garajda bir ejderha olduğuna inanmamız için bir gerekçeye ihtiyacımız vardır. Garajda neden ejderha olsun? Garajın kendisi bir ejderhaya ihtiyaç mı duyuyor? Böyle bir gerekçe gösterilmedikçe, ejderhaya inanmamızın anlamı yoktur.

Fakat tanrının var olması için, evrenin kendisi gibi koca bir gerekçe vardır!

2) Garaj gözlemlenebilir bir yerdir. Tanrının ise gözlemlenmesi için evrenin dışına çıkılabilmesi veya big bang öncesine “ışınlanabilmesi” gerekmektedir.

Sadece gözlemlenebilen kısmının 92 milyar ışık yılı olduğu tahmin edilen bir evrende elbette “tanrı yok çünkü göremiyorum” demek felsefi problem içerecektir.

Evrende yoktan var olabilen bir madde dahi ispatlanamamışken, buna dair “yoktan var olan evren” tezi gibi bilim dünyasından defalarca red alan Lawrence Krauss fikirleri dışında hiçbir şey ortaya atılamamışken, “sebebin sebebi” denilecek bir varlığa inanmayı ejderhalarla bir tutmak felsefe tarihine bir utanç örneği olarak geçecektir.

Şimdi gelelim karşı teze. Bu tezi “garajımdaki usta” olarak adlandıralım. Ve hikayeyi baştan kuralım.

Taşlık bir yerde, eski bir garaja gidelim ve bu garajın “tasarımcısının” olduğunu söyleyelim. Duvardaki taş tasarımıyla yapılmış eski askılıkları, aletleri koymak için gereken rafları, yıllar yıllar önce o usta yapmıştı. Garajdaki doğal yapı hemen göze çarpıyordu, belli ki ustamız taş sanatından hoşlanıyordu!

Şüpheci arkadaşımız gelsin ve “Ben bu garajın içinde eskiden bir usta çalıştığına inanmak için belgeye ihtiyacım var!” desin. Biz de ona, “Belgeyi nereden bulalım, gördüğün gibi garaj eski. Garajın kendisinin var olması zaten ustanın var olmasını gerektirir” diyelim.

Ama bilimsel değerlerinden taviz vermeyen bu arkadaşımız bize şöyle cevap versin: “Hayır, inanmam. Tesadüf denilen kavramın atom altı parçalarını, kuantum boşluklarını, atomları, elementleri, yaşamı, kaplanları, beyin içindeki sayısız sinirsel geçişi, insanları, sevgiyi, öfkeyi,  yarattığına inanan ben, bir garajın ustasını görmeden nasıl inanayım!”

Bu arkadaş kendi içinde tutarlı olduğunu söyleyebiliriz. Zira doğayla iç içe bir yerde garaj görünümlü bir yerin olmasını ve içinde de taş askılıkları doğa da kendi başına yapabilir. Elbette doğanın bunu yapma ihtimali, evrenin kendi kendine olabilme ihtimalinin yanında hiçtir!

Evet, evrenin bir yaratıcısı olduğuna inanmamak garajımdaki ejder teziyle değil, garajımdaki usta teziyle açıklanabilir!

– Burada akıllara gelecek diğer bir durum da “ama ustanın da yaratıcısı var!” olacaktır. “Ustanın yaratıcısı varken, nasıl olur da yaratıcının bir yaratıcısı yok!”

Bir varlık, maddeye ait zamanın öncesinde varsa ezeli olabilir. Ezeli olan, zaman üstü olan demektir. Bildiğimiz anlamda zamanın işlemediği bir varlık alanı ezelilik ve ebedilik alanıdır. Ateistler binlerce yıldır tanrıya karşı “madde ezelidir” diyorlardı, big bang’den sonra ise evrenin ezeli olmadığı ortaya çıktı. Hatta big bang ismi, bir radyo programında teoriyle dalga geçmeye çalışan bir ateistin “aman ne büyük patlama!” diyerek dalga geçmesinden gelmektedir.

Bütün bilimi kenara bırakalım ve bir anlık maddenin ezeli olduğunu kabul edelim. Bu durumda bile, aklı olmayan, dış etken gelmediği müddetçe hareket potansiyeli oluşturmayan bir tözün bir evren yarattığını kabul etmek, tanrı inancından daha büyük bir inançtır ve mitoloji sayfalarına girmeye daha da layık olacaktır!

Sonuç olarak, garajımdaki ejder tezinin de tanrının varlığı aleyhinde kullanılamayacak bir tez olduğunu kolaylıkla görebiliriz.

Düşünen Müslüman
Düşünen Müslüman
Düşünen Müslüman
Düşünen Müslüman
Ateizm, agnostisizm, deizm ve şirk dinlerinin İslam aleyhindeki itirazlarına cevaplar
Carl Sagan tarafından ortaya atılan "garajımdaki ejder" tezi, günümüz inkarcıları tarafından çokça kullanılmakta ve tanrının varlığı aleyhinde bir tez olarak görülmektedir.
Düşünen Müslüman

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Tintin dedi ki:

  Yeni bir yazı gelecek mi artık??

 2. Jjk dedi ki:

  Kusura bakmayın alakasiz yorumlarimla sitenizi kirletiyormus gibi hissediyorum ama size ulaşmanın başka yolu yok. Lütfen böyle fazla ara vermeyin. Gerçekten merak ediyorum çünkü kaleminizden (klavyenizden) dökülmeyi bekleyen çok kıymetli şeyler var. Yazılarınızı okuduğum kadarıyla bizim sahip olmadığımız birikime sahipsiniz. Tamam yazılarınız içimizin yağlarını eritiyor ama yetmiyor. Bu sitede her gün yazmasanizda haftada bir yazın. Hadi 10 günde bir yazın. Olmadı iki üç entry yazın. Tweet atın tweet. O da yeter.
  İnternete, kitaplara baktığımızda hep aynı şeyler çıkıyor karşımıza. Özellikle Kur-an mucizeleri ile ilgili. Bunlar evrilip çevrilip farklı yorumlanmaya müsait konular. Ama sizde var biliyorum. Hiç bir şekilde İslamin gerçekliği ve Kur’an in mucizeleri ile ilgili yanlislanamayacak yorumlarınız, araştırmalariniz muhakkak vardır. Lütfen bunlarla ilgili yazı yazın odedigim gibi
  bari entry yazin tweet atın.az sayıda da olsak yine de yazısız bırakmayın.
  Beynim çok dolu işin içinden çıkamıyorum. Aklım mıdır kalbim mıdır nedir bilmiyorum bir türlü onu ikna edemiyorum. O yüzden yazılarınızı dört gözle bekliyorum çünkü sorularımin cevabının sizde olduğuna inanıyorum. Kusura bakmayın. Hoşçakalın.
  Rumuz:sankimuslumandegilmisgibimusluman

 3. Mücahid dedi ki:

  Güzel ve mantıklı. Allah razı olsun.

 4. Cahit dedi ki:

  Yeni paylasimlara ihtiyacimiz var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir