İyilik Yapmak İnsanın Kendisini Mutlu Ediyor!

  • Senolsanneyapardin

Columbia üniversitesi’nde 2011’de yapılan bir araştırmaya göre iyilik yapmak kişinin kendisini çok daha fazla mutlu ediyor.

Kendi istekleri doğrultusunda, kendilerine 20 ila 100 dolar arasında harcama yapan kişiler ile aynı miktarı başkalarına yardım veya hediye için harcayan iki grup arasında bariz bir mutluluk farkı saptanıyor.

Buna göre kişi, başkasına yaptığı iyilikle, aynı miktarla kendisine istediği bir şey aldığından daha fazla mutlu oluyor ve bu mutluluk kişiliğinde kalıcı oluyor.

Ayrıca başkalarına iyilik yapan insanlarda, bu mutluluk sonucunda döngü oluşuyor ve iyilik yapmaktan haz alan kişiler sürekli bu hazzı tekrarlamak istiyor.

Araştırmanın Kaynağı: http://greatergood.berkeley.edu/article/item/kindness_makes_you_happy_and_happiness_makes_you_kind

İnsanın diğer canlılardan farkının sadece zeka değil, özünde bulunan iyilik dürtüsü olduğunu gösteren bu tip çalışmalar insan kavramı üzerine heyecan verici bakış açıları ortaya koymaya devam ediyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. dusunengenc dedi ki:

    selamun aleyküm abi. abi mi desem ne desem bilemedim ismini bile bilmiyorum ama yazilarini tezlerini goruslerini herhangi bi konuda yaptigin aciklamalari dinimizi bu kadar guzel lans etmeni dogru olani karsi tarafi soverek kufrederek ya da igrenc bir dille asagilayarak degil de kanit nitelegindeki sozlerinle guzel dilinle yazmana hayran kaldim ilahiyatci misin ya da dinini cok iyi bilen bi arastirmaci misin hic bilmiyorum ama cok begeniyorum yazilarini ara ara bu siteye giriyorum ara ara eksi sozlukten @sidon kisisinin yazdiklarini okuyorum okudukca dusunuyorum ve yazdigin her yazida aydinlaniyorum Kurani Kerim mealleri okuyorum bir bakima kendimi senin yazilarinla gelistiriyorum cok tesekkur ederim neden yazdim bilmiyorum icimden geldi… Size bi sorum olacak cevaplarsan cok cok sevinirim yasarken veya öldükten sonra organ bagisi yapmak günah midir sakincali midir illa zaruri bi durum olundugunda mi sadece organ bagisi yapilabilir ? iyi aksamlar cevaplanirsa sevinirim cok uzun yazdim sanirim insallah okursun Allah’a emanet ol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir