Kuran’da Kar ve Soğuk Kelimeleri Geçmiyor Mu?

“İslam dini, bu kavramları ön plana çıkarmadığı için yerel bir din niteliğinde.” itirazına üzerine..

Ayetle başlayalım:

“Onların bu dünya hayatındaki harcamaları kendi nefislerine zulmetmiş olan bir kavmin ekinine isabet eden kavurucu soğukluktaki bir rüzgara benzer ki onu helak etmiştir. Allah, onlara zulmetmedi, fakat onlar kendi nefislerine zulmetmektedirler.” (al-i imran suresi, 117)

Şimdi de “dolu” kelimesinin geçtiği ayete bakalım:

“baksana, allah bulutları sevk ediyor, sonra onları bir araya getirip üst üste yığıyor. işte görüyorsun ki bunların arasından yağmur çıkıyor. allah, gökteki dağlar büyüklüğündeki bulutlardan dolu indirir de onunla dilediğini vurur, dilediğini de ondan korur. bu bulutların şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri alır!” (nur, 24/43)

İslam’ın tek kaynağı Kuran değildir, sahih rivayetler de delil niteliğindedir:

“allah’ım! günahlarımı kar ve dolu suyu ile yıka…” (buhari, ezan,89; daavat, 39,44,46; müslim, 304, mesacid, 147, zikr, 48; ebu davud, salat, 131; tirmizi, daavat, 76; nesai, taharet, 47-49; ibn mace, ikamet, 1; dua, 2; darimi, salat, 27)

“benim (kıyamet günündeki) havuzum, kardan daha beyaz, baldan daha tatlıdır.” (buhari, menakıb, 23; müslim, taharet,26; tirmizi, tefsir, 108; ibn mace, zuhd, 39; darimi, rikak, 113)

Kaldı ki, kuran’da kar kelimesi geçseydi de bu sefer “kuzeyden gelenlerden öğrendi” diyeceklerdi. Bildiğiniz üzere Anadolu’ya kar yağıyor. Ticari ilişkiler o zaman da mevcuttu.

– Hatta diğer bir itiraz da, “cennette sadece sıcaklara karşı gölgelikten bahsediyor” iddiası ortaya koyulur:

“Orada donatılmış koltuklar üzerine dayanmışlardır: orada ne yakıcı güneş görürler, ne de şiddetli soğuk.” (insan 13)

Yine bu ayetleri destekleyen hadislere bakalım:

Cehennemdeki dondurucu soğuk:

– Ya Rabb! bir kısmım bir kısmımı yiyor ben kendi kendimi yiyorum, izin ver dedi. allah da ona iki defa nefes vermesi için izin verdi. Bir nefes kışın, bir nefes yazın. Bulduğunuz en şiddetli sıcak onun hararetinden, en şiddetli soğuk da zemheririndendir.”
buhari 3062, tirmizi 2719, ibn mace 4319

Bu itiraz da böylece boşa çıkmış olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir