Peygamber Uykusu İçin Ayet Mi Uydurdu?

İddia: “(Ey muhammed!) sana odaların ötesinden seslenenlerin çoğu, akılları ermeyen kimselerdir. eğer onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, şüphesiz onlar için daha hayırlı olurdu.” (Hucurat 4-5) ayeti, peygamberin uyku uyuyamaması üzerine uydurulmuştur.

Cevap:

İslam inancında, insanlara saygı göstermek gerekir. Bu bir edep kuralıdır. Bununla birlikte peygambere daha fazla saygı göstermek gerekir. Bu fikir kendi içinde tutarlıdır. Çünkü eğer peygamber saygı görmezse, söylediği dinsel emirler toplum tarafından kaale alınmaz.

Nitekim o zaman bedeviler de vardı. Bedeviler, dönemin Araplarına göre kültürel açıdan daha geride olan insanlardı. Hatta bedevilerden biri mescidin ortasında idrarını yapmış, peygamber ise bu adama saldırmak isteyen sahabeleri tutup, adamın amiyane tabirle pislediği yere kendi elleriyle su dökmüştü.

Bu noktada bir problem yok, ancak allah’ın peygamberine normal arkadaş gibi hitap edilmesi, onun umursanmaması sonucunu doğurur bu da dinsel bir sorundur. Allah da, bu tehlikeyi müslümanlardan uzak tutmak için peygambere karşı bir edep kuralını bildirmiştir. Kaldı ki bu ayetin evrensel yönü, insanların tümüne kaba bir şekilde hitap etmek yerine güzel bir çağırma yolunu seçmesidir.

Ayrıca iddiayı ortaya atan kişinin düştüğü bir diğer problem de, peygamberin öğle uykusu için ayet uydurabilecek kadar uykuyu sevmesi iddiasıdır.

– Oysa uykusu için ayet uyduran bir insan, kendisine gece namazını farz kılmamalıydı. Bildiğiniz üzere teheccüd namazı, gecede uykunun en tatlı yerinde kalkıp namaz kılmaktır. Bu ibadet müslümanlara farz değilken, kabul edilen görüğe göre sadece peygambere farz kılınmıştır. Peygamber hayatı boyunca gece namazı kılmak zorundaydı.

Sizin bakış açınıza göre, tatlı uykusuna ayet konduran peygamberin gece namazini farz kılması hatta sabahlara kadar saatlerce namaz kılmasının izahı nedir?

Ben söyleyeyim, hiçbir izahı yok.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Uykusuzinançlı dedi ki:

    Harika bir yazıydı teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir